Martin Mojžíš / atelier umělecké fotografie a grafiky.
Nádraží Beroun v noci II.

NÁDRAŽÍ BEROUN V NOCI II.

FOTOGRAFICKÉ CESTY.

16. ledna 2020.
Zatímco ►minulá reportáž z nádraží Beroun vyprávěla především o stavu věcí a atmosféře místa, tyto fotografie jsou kromě dokumentu také studií kompozičních možností, které (relativně) moderní nádraží skýtá. A není jich zrovna málo.

Noční elektrifikované železniční nádraží je z hlediska kompozice vlastně bodově osvětlenou sítí linií. Jak horizontálních, což jsou koleje, trolejová vedení, hrany nástupišť, výstražné pruhy apod., tak vertikálních, tedy především sloupy všeho druhu. Celý prostor se výrazně mění podle zvolené ohniskové vzdálenosti objektivu. U kratších ohnisek dochází ke zvýraznění popředí a potlačení pozadí, teleobjektivy celou síť sjednocují, vytvářejí dojem těsného spojení jednotlivých prvků. Všechny tyto linie jsou proplétány svítícími vlaky, které zdůrazňují určité směry a vnášejí do obrazů pohyb a další energii.

Ale kromě všech těchto technických aspektů nádraží vždy bylo, je a bude především místem setkání a loučení, shledání a rozchodů, nadějí i zklamání, útěků i návratů. Místem denních cest za prací i počátkem či koncem výletů a výprav. Noční osvětlení ještě více zesiluje atmosféru v prostoru se vznášejícího, zářícího ostrova, který jako by byl malým, ohraničeným světem sám pro sebe. –FOTOGRAFICKÁ TECHNIKA.
fotoaparát

Fotoaparát:

Canon EOS R.

objektiv

Objektiv:

Canon RF 24 - 105 mm 1 : 4 L IS USM.

filtr

Filtr:

Schneider Kreuznach B+W MRC Nano UV-Haze XS-Pro 77 mm.

Fotografický stativ.

Stativ:Nádraží Beroun v noci II. Nádraží Beroun v noci II. Nádraží Beroun v noci II. Nádraží Beroun v noci II. Nádraží Beroun v noci II. Nádraží Beroun v noci II. Nádraží Beroun v noci II. Nádraží Beroun v noci II. Nádraží Beroun v noci II. Nádraží Beroun v noci II. Nádraží Beroun v noci II.

© Martin Mojžíš, 2020.
Fotografie: © Martin Mojžíš, 2020.

►Nádraží Beroun v noci I.
►Na začátek tohoto článku.
►Přehled všech článků.
►Úvodní stránka.
►Mapa stránek.