Martin Mojžíš / atelier umělecké fotografie a grafiky.
Canon EOS R.

CANON EOS R A OBJEKTIVY RF.

SLOVO NA ZÁVĚR.

☼ 31. ledna 2019.
Po zveřejnění všech fotografií v článcích o jednotlivých objektivech mi přijde téměř zbytečné ještě něco psát – každý si již jistě udělal názor sám. Co je snad zajímavé zmínit je celkový dojem, který ve mně nový systém zanechal.

Kvalita fotografií je vynikající, stejná, ne-li lepší než u ostatních fotoaparátů Canon s podobným rozlišením (6D Mark II, 5D Mark IV). Elektronický hledáček je kvalitní a lze jej dobře používat. Na mírně odlišné ovládání si lze vcelku rychle zvyknout a problém mi nedělalo ani střídání R a 6D. Z nových věcí je velmi dobrý ovládací kroužek na objektivech a adaptéru. Vzhled nového přístroje je velmi vkusný a příjemný, obzvláště podařený je nový celokovový bajonet RF v saténově matné povrchové úpravě.

Co se týče objektivů, vše jsem napsal již v jednotlivých článcích. Jedná se o špičkovou, ve dvou případech (28 – 70 mm a 50 mm) specializovaněji zaměřenou optiku. Kdo potřebuje především univerzální objektiv, bude velmi spokojen s novým RF 24 – 105 mm.

Těším se na levnější monofokální objektivy, například 50 mm 1 : 1.4, 24 a 28 mm 1 : 2.8, 85 mm 1 : 1.8, 135 mm 1 : 2.8 apod. Jejich menší rozměry, hmotnost i cena potěší mnoho fotografů na cestách, přičemž jednodušší optická konstrukce spolu s blízkostí zadního členu u snímače by mohla vést ke zcela výjimečné ostrosti a mikrokontrastu, nezbytných pro fotografování krajiny.

Velkou radost mi udělal adaptér pro objektivy EF, především potvrzená schopnost Canonu EOS R pracovat s těmito objektivy prakticky bez omezení.

Canon vstoupil do světa fotoaparátů s elektronickým hledáčkem a 36 mm snímačem rozvážně a klidně. Další modely se připravují a jak vyplývá z prvních zkušeností, které jsem se pokusil shrnout do těchto čtyř článků, máme se opravdu nač těšit. Jako umělecký fotograf a zákazník ovšem vyžaduji a očekávám, že důležité fotografické funkce nebudou pod tlakem povrchnosti a pomíjivé módy ustupovat nepodstatným prvkům pro natáčení filmů.

Zde je přehled všech článků o novém systému Canon R a objektivech RF:
►Canon EOS R.
►Canon RF 28 – 70 mm 1 : 2 L USM.
►Canon RF 50 mm 1 : 1.2 L USM.
►Canon RF 24 – 105 mm 1 : 4 L IS USM.
Canon R a RF (tento článek).

Závěrem bych rád zdůraznil, že tento (ani žádný jiný) můj článek není nijak podporován či ovlivňován žádnou firmou či osobou.

Děkuji Vám za pozornost, kterou jste těmto článkům věnovali a těším se setkání u nových fotografií a dalšího čtení.

© Martin Mojžíš, 2019.
Fotografie: © Martin Mojžíš, 2018.

►Na začátek článku.
►Přehled všech článků.
►Úvodní stránka.
►Mapa stránek.