Martin Mojžíš / atelier umělecké fotografie a grafiky.

NIKON D800 PŘICHÁZÍ.

DLOUHÉ ČEKÁNÍ SE ZŘEJMĚ VYPLATILO.

Nikon D800?

5. října 2011.
Zatím jsou to jenom pověsti, ale nabývají stále jasnějších rysů. Z mlh se vynořuje nová profesionální zrcadlovka Nikon, stroj, který má nahradit vynikající D700. A vzhledem k tomu, jak se perioda uvádění nových modelů prodlužuje, odhaduje se, že nový model by se měl prodávat nejméně pět let, spíše déle. Tomu také odpovídají jeho parametry (protože mi funkce natáčení filmů v profesionálních zrcadlovkách vadí, tyto neuvádím).


CO JE TÉMĚŘ JISTÉ:
CO JE VELMI PRAVDĚPODOBNÉ:

Nejvíce se pochopitelně hovoří o rozlišení snímače. Předpokládá se, že jeho návrh a technické řešení budou od Nikonu a výroby se ujme Sony, tedy stejný způsob jako např. u D3x. Sony nyní vyrábí pro některé své modely s elektronickým hledáčkem malé, vzhledem k rozměrům a rozlišení ale velmi kvalitní snímače, jejichž hustotu když zvětšíme na FX formát, dostaneme přibližně 37.5 Mpx. Rozlišení by tedy nemělo být problémem, zvláště pokud si vzpomeneme, o co lépe pracoval snímač v D3x oproti Sony A900 (méně šumu, větší dynamický rozsah atd.)

Mluví se také o problémech s difrakcí u stávajích objektivů, a to již při malých zacloněních, nicméně toho bych se neobával. Pokud jste četli recenze objektivů na dpreview.com, když v grafech rozlišení byla ještě vyznačena hranice Nyquistovy frekvence, snad si také vzpomenete, o kolik překračovaly nové objektivy tuto hranici i s D3x. Samozřejmě, u takto "hladového" snímače jí budou sotva dosahovat, odtud také logika pro model bez AA filtru. Jestli se k tomuto Nikon opravdu odhodlá, bude to katastrofa pro moji peněženku, protože, asi jako většina fotografů, najdu využití pro oba modely, tedy s AA filtrem i bez něj ...

© Martin Mojžíš, 2011.
Fotografie Nikonu D700 (D800 zatím není k dispozici): © Nikon Press International.

►Na začátek článku.
►Přehled všech článků.
►Úvodní stránka.
►Mapa stránek.