Návštěvní kniha. / Martin Mojžíš / atelier umělecké fotografie a grafiky.
Martin Mojžíš / atelier umělecké fotografie a grafiky.

NÁVŠTĚVNÍ KNIHA.

VAŠE PŘÍSPĚVKY.

Nové příspěvky posílejte prosím na adresu atelier {at} martinmojzis.com. Děkuji.


 1. 22. září 2013 - 17:18
 2. Ján Mastrák

 3. Vážený pán Mojžiš,
  chcel by so Vás poprosiť o radu.
  Som majiteľom zrkadlovky Nikon D700 a vlastním k nemu objektív 14-24 f/2.8 G ED a 50 f/1.8 D.
  Mám však priateľa fotografa, ktorý je Canoňak a presviedča ma aby som prešiel na Canon, ktorý má závit M42 a preto sa naň dajú požívať aj staršie kvalitné pevné sklá na rozdiel od Nikonu.
  Okrem toho je možné mať na Canone namontovanú zaostrovaciu matnicu, čo sa mi pozdáva a pripomína mi to ostrenie na analógových zrkadlovkách, čo by som bral aj na svojej D700, žiaľ nič také som k tomuto typu nenašiel.
  Okrem toho mám možnosť celú vyššie menovanú zostavu od Nikonu predať, samozrejme už za inú cenu, než som ju kupoval.
  Presviedča ma na Canon EOS 5D Mark III EF 24-105 .
  Píšem Vám preto, lebo stojím pred rozhodnutím, či presedlať na Canon, pokiaľ som ešte do Nikonu príliš neinvestoval,alebo ísť ďalej cestou Nikonu a naň dokupovať ďalšie obkektívy.
  stačí mi Váš osobný názor, zariadim sa podľa seba, ale som v rozpoložení kedy rozum mi vraví, že Canon, pre jeho širšie možnosti by bol lepšia voľba, ale na druhej strane, keďže fotenie je pre mňa len hobby, niečo mi vraví, že aby som zostal pri starom a príliš to neprekonbinoval.
  ďakujem
  PS: články Nikon versus Canon som si so záujmom prečítal
  J.Mastrák

  1. 23. září 2013 - 06:27Odpovědět
  2. Martin Mojžíš

  3. Vážený pane Mastráku,
   ten hlas, který Vám říká, abyste to nedělal, má pravdu. Napíši v bodech, velmi stručně, aspoň ta hlavní proč.
   1. Nikon D700 je svým způsobem unikátní fotoaparát. Např. tak nízká hladina šumu se již dnes nevidí.
   2. 14-24/2.8 je rovněž výjimečný objektiv. U Canonu jej nenajdete a prodáte jej s velkou ztrátou.
   3. 50/1.8 je jeden z nejostřejších objektivů, s kterými jsem měl tu čest. Nenechte se odradit jeho plastovou konstrukcí. Do války se nehodí, ale jinak udělá skvělou službu.
   4. Canon nemá závit M42. Má bajonet EF. Lze pouze použít redukci na M42. Ptám se ale, proč chcete používat staré objektivy? Už Vám ostrá, čistá kresba Vašeho fotoaparátu přijde nudná? Dnešní objektivy jsou vynikající. Vysoké rozlišení digitálních přístrojů donutilo výrobce posunout kvalitu optiky o světelný rok dopředu vůči filmové éře. Viděl jsem porovnání snímku krajiny ze stejného místa špičkovou velkoformátovou kamerou (diapozitiv skenovaný na bubnovém skeneru) a Nikonem D800E. Bylo překvapující, o co byl digitální snímek ostřejší, čistší a prokreslenější. Podotýkám, že oba snímky jsou od autora, jemuž mohu věřit, že jej Nikon ani jiná značka nepodplatila:-)
   5. V posledním mém srovnání Nikon versus Canon se prosím podívejte na ceny objektivů. Ty od Canonu nyní vychází podstatně dráž.
   6. 24-105/4L je, jak uznávají i zarytí Canonisté, velmi průměrný objektiv. Je o třídu horší než Vaše dva.
   7. Canon 5DIII není v ničem lepší, než D700. Má pouze vyšší rozlišení, ale to využijete zejména u komerční fotografie nebo u zvětšenin metr a více. A na ty je zase bezkonkurenční D800E nebo D3X. Navíc je 5DIII zcela bezdůvodně dražší.
   8. Matnice u D700 zřejmě opravdu výměnné nejsou, aspoň katalog o nich mlčí. Osobně jsem nikdy s ručním ostřením problém neměl a navíc lze použít živý náhled.
   Tolik můj názor. Podotýkám, že ani mně za něj firma Nikon Česká republika (ani jakákoli jiná) nedá zhola nic. A ještě takový brouk do hlavy na závěr – když je Vám smutno po klasické technice (znám to), proč si tedy nekoupit nějaké pěkné tělo na film a několik objektivů?
   Přeji Vám dobré světlo. Martin Mojžíš

 1. 29. července 2013 - 22:28
 2. Tau-X

 3. Vaše fotografie jsou tak neuvěřitelně krásné, že asi prodám foťák a objektivy a najdu si jiného koníčka. I když asi ne, protože mě to hodně baví, ale smířil jsem se předem s tím, že ničeho takového nikdy nedosáhnu. Těším se na Vaše další snímky!

  1. 23. září 2013 - 16:33Odpovědět
  2. Martin Mojžíš

  3. Dobrý den, děkuji za ocenění a prosím, nic neprodávejte. Tvořte, nechávejte se inspirovat, ale nikoli odradit. Každý máme svoji cestu, po které máme jít. Martin Mojžíš

 1. 31. ledna 2013 - 23:29
 2. Roman Papez

 3. Dobry vecer pan Mojzis ja som Papez:-).No o inom.Pred 3hod som objavil clanok porovnavajuci Nikon a Canon fajn citanie i pre uplneho novacika.Bol som zvedavy na Vas tak som si nasiel...Nie vsetky foto sa mi pacia no na vsetkych je vysledna kvalita pre mna nepochopitelna a neuveritelna.Foto na zakazku su az mrazivo krasne a dokonale ostatne preto Vas oslovuju.Ste temny no inspirujuci.Dakujem a prajem Vam dobre svetlo a zdrawycko:-)

  1. 2. února 2013 - 01:22Odpovědět
  2. Martin Mojžíš

  3. Dobrý večer, pane Papeži, děkuji za milá slova a i Vám dobré světlo ... Srdečně, Martin