Návštěvní kniha. / Martin Mojžíš / atelier umělecké fotografie a grafiky.
Martin Mojžíš / atelier umělecké fotografie a grafiky.

NÁVŠTĚVNÍ KNIHA.

VAŠE PŘÍSPĚVKY.

Nové příspěvky posílejte prosím na adresu atelier {at} martinmojzis.com. Děkuji.


 1. 12. ledna 2013 - 12:29
 2. Jindřich Kuneš

 3. Dobrý den, pane Mojžíši. Tak jenom krátce - šel jsem do té 60mm Nikkor a je to skutečně paráda. Nafotil jsem několik zkušebních snímků do RAWu a jsem nadšený. Na 2.8, tedy jak říkáme "na plnou díru" kreslí fantasticky. Ještě jednou, pane Mojžíši, díky za Vaši radu. Přeji dobré světlo !

  1. 15. ledna 2013 - 01:25Odpovědět
  2. Martin Mojžíš

  3. Dobrý den, pane Kuneši, mám radost, že jsem mohl trochu přispět k Vaší radosti a přeji mnoho dalších krásných chvil s fotografiemi! S přáním dobrého světla Martin

 1. 20. prosince 2012 - 13:01Odpovědět
 2. Jindřich Kuneš

 3. Pane Mojžíši díky za bleskovou odpověď a radu. Půjdu do té 60 mm, a jinak na doplnění, mám Nikon d90. Výš se asi nedostanu, ale pro moje záměry mi stačí. Ještě jednou děkuji a přeji i Vám dobré světlo.

 1. 19. prosince 2012 - 11:26
 2. Jindřich Kuneš

 3. Dobrý den pane Mojžíši. Mohl byste mi, prosím, poradi? Chci si koupit objektiv s pevným ohniskem a rozhoduji se mezi těmito skly: Nikkor AF-S 85 mm, f 1,8 G anebo Nikkor micro f 60 mm. Byl byste tak laskav ? Jinak Vám přeji šťastné a veselé Vánoce !

  1. 19. prosince 2012 - 13:16Odpovědět
  2. Martin Mojžíš

  3. Dobrý den, pane Kuneši,

   hlavní věc je, na co plánovaný objektiv budete používat nejčastěji. Pokud využijete i makro, pak je AF-S Micro NIKKOR 60 mm f/2.8G ED jasnou volbou. Navíc má 9-lamelovou clonu a Nano Crystal potah přední čočky, který sice nefunguje vždy, ale když ano, výsledky jsou vynikající.

   Nová AF-S NIKKOR 85 mm f/1.8G mi přijde konstrukčně jako krok zpět – jen 7-lamelová clona, byť se zaoblenými lamelami, zato přibyly optické členy – původní AF Nikkor 85mm f/1.8D měla 6, nová jich má už 9. Ne vždy je to na škodu, ale zpravidla platí, že čím menší hmotou skla musí světlo na snímač nebo film projít, tím lépe. Proto bych pouvažoval i o původní AF Nikkor 85mm f/1.8D, jen pozor, objektiv nemá vlastní zaostřovací motor, je třeba mít hřídelku z těla.

   Pokud potřebujete s plánovaným objektivem také fotografovat portréty, vyzkoušel bych 60tku, jak bude kreslit na delší vzdálenosti, obvykle toto není nejsilnější stránka makroobjektivů, i když zhoršení kresby se začne projevovat nejspíše až při zaostření na nekonečno.

   Pokud ovšem potřebujete jen co možná nejuniverzálnější pevné sklo s velkou světelností a netrváte na makru, pak jednoznačně doporučuji AF-S NIKKOR 50mm f/1.4G. Podává špičkové výsledky u zátiší i na mnohakilometrové vzdálenosti, je lehký a jeho světelnost Vám umožní kouzla s hloubkou ostrosti. Pro zajímavost – k dnešnímu dni poslední dva snímky v Jiných krajinách (Den severní a zimní a V atmosféře) jsou fotografovány jím bez jakéhokoli filtru. Samozřejmě, do clony 2 je třeba počítat u kontrastních scén s poměrně značnou chromatickou aberací (barevné pruhy kolem kontrastních hran), které někdy neodstraní ani korekce v Adobe Lightroom. Toto je ale problém prakticky všech světelných objektivů.

   Všechny výše uvedené názory platí pro snímač FX. Pokud máte fotoaparát se snímačem DX, pak je z 85tky 127,5, z 60tky 90tka a z 50tky 75tka. Čili všechno kratší teleobjektivy a zde bych se asi přiklonil k AF-S Micro NIKKOR 60mm f/2.8G ED.

   Snad jsem Vám trochu pomohl, určitě doporučuji objektiv před koupí vybrat z více kusů.

   I Vám krásné Vánoce a především – dobré světlo. Martin