Návštěvní kniha. / Martin Mojžíš / atelier umělecké fotografie a grafiky.
Martin Mojžíš / atelier umělecké fotografie a grafiky.

NÁVŠTĚVNÍ KNIHA.

VAŠE PŘÍSPĚVKY.

Nové příspěvky posílejte prosím na adresu atelier {at} martinmojzis.com. Děkuji.


 1. 26. dubna 2018 - 22:16
 2. Martin Valášek

 3. Dobrý den, četl jsem Vaše články o technice Olympus. Nestačím se divit, kolik tam je kritiky. Všichni, kdo prováději odborné testy překypují chválou k objektivům Olympus a zde jen kritika. To samé platí o nejnovější vlajkové lodi Olympus OMD EM1 Mark II. Připadá mi, že prakticky vše pozitivní bylo zamlženo a jen tu je uvedená jakási polopravda hraničí se lží. Za tím vidím zaujatost vůči všemu novému, tedy CSC, protože DSLR technologie, kterou používáte je značně zastaralá. A tak si tím vlastně hájíte svou techniku za cenu polopravd a lží. Např. ten článek o Fujifilmu je také dle mně pomluva. Je potřeba vědět, jak s Rawy fuji pracovat. Když to nevíte, nemůžete kritizovat. To samé platí o technice Olympus. Když ji máte v ruce pár dní, tak ji sotva můžete dobře ovládat natolik, abyste mohl dělat takové razantní závěry. Řekl bych, že firma Olympus se právem může ohradit a odkázat na rozdíl od Vás odborné laboratorní testery, kteří tuto techniku velice chválí pro její velkou optickou kvalitu. Doporučuji Vám ty články přehodnotit a přepsat, jinak to vyznívá jako velká pomluva.

  1. 7. května 2018 - 17:35Odpovědět
  2. Martin Mojžíš

  3. Co se týče množství kritiky v mých recenzích, je to za prvé proto, že jsem na techniku velmi náročný, za druhé nejsem nijak finančně ani jakkoli jinak závislý na přízni výrobců a prodejců techniky, na rozdíl od těch "odborných testů", které uvádíte. Už jen tím, že používáte umělé marketingové termíny jako "vlajková loď" na sebe nevědomky prozrazujete, že jste zřejmě až příliš snadno zasažitelný reklamou, PR a marketingem obecně. Uvědomte si, že 95% článků a recenzí, které čtete na internetu, slouží ke zvýšení návštěvnosti a tím úspěšnosti zobrazované reklamy, kterou si zadávají právě ti, jejichž produkty jsou "recenzovány". Je pak zcela logické a samozřejmé, že všichni "překypují chválou".

   A ty "odborné laboratorní testy"? Máte na mysli například DxO, které se svou "nezávislostí" a "odborností" dostalo až tak daleko, že si nechávalo platit za dobré výsledky? A nyní, když to vešlo v obecnou známost, aspoň u odborné veřejnosti, se po neúspěšném kamuflujícím rozdělení nakonec dostalo pod nucenou správu? Nebo Dpreview, které je pouhým marketingovým nástrojem Amazonu? Nebo všichni ti, kteří u svých nadšených recenzí zároveň píší "kupte si to přes tento odkaz, dostanu provizi"? Nebo ti chlapci na YouTube, kteří žijí ze zobrazení a prokliků? To jsou panečku nezávislí hodnotitelé, viďte.

   K úpravě RAWů - do RAWu fotografuji téměř od počátku, co se tento formát ve fotoaparátech objevil. Vyvolával jsem je snad ve všech programech, co existují. Mám přes dvacet let praxi, zakázkové fotografie odevzdávám v plném rozlišení tak náročným klientům, jako jsou reklamní agentury, nadnárodní společnosti apod. Vaše hodnocení mého umění vyvolávat RAWy je tedy, eufemicky řečeno, irelevantní.

   A zastaralé zrcadlovky? Tak to jste mě rozesmál. Jinými slovy se domníváte, že Canon 5DSR nebo Nikon D850 jsou zastaralé přístroje jen proto, že v hledáčku nevidíte zrnitý, barevně nepřesný monitůrek, ale jasný a čistý obraz skutečnosti? Bylo by dobře se nad těmi reklamními výkřiky aspoň nepatrně zamyslet, než je bezmyšlenkovitě přijmete za své a začnete s tím obtěžovat ostatní.

   Co se týče kompaktních fotoaparátů s výměnnými objektivy a elektronickým hledáčkem, opět se mýlíte s vaším prohlašováním, že proti nim něco mám. Ale kdepak. Proč bych si asi ten Fujifilm kupoval, co myslíte? Jenže X-Trans je koncepčně založen na již příliš silné interpolaci a ta se projevuje právě těmi artefakty. U 24 Mpix snímačů je jich samozřejmě méně než u 16 Mpix, ale stále tam jsou a vždy budou, bez ohledu na RAW konverzi. Ne vždy, pouze za určitých okolností, které lze časem snadno předvídat. A co se týče elektronických hledáčků, v článku jsem se vyjádřil zcela jasně a nebudu to znovu opakovat.

   Co se týče Olympusu, opět vedle. Olympus je moje oblíbená firma, měl jsem E-1 v roce 2006 přímo od českého zastoupení a byl jsem s ní i objektivy Zuiko velmi spokojen. Pak se Olympus dostal do problémů svými průšvihy a jejich zametáním pod koberec a nakonec je rád, že patří Sony. Pokud vidíte v recenzích jen samou kritiku, pak jste je vůbec nečetl, chvály je tam až až. Ale pokud chceme, aby výrobci dělali svou práci co nejlépe, musíme hodnotit přísně a hlavně si to nenechávat pro sebe. Myslíte, že by třeba Canon něco udělal s pruhy ve stínech při nízkých citlivostech, kdyby někteří fotografové neřvali? 5DII, 5DIII to měly a klid, proč něco měnit. Ovšem, kdo chce spokojeně a vesele kývat na vše, co reklama poručí, prosím. Každý máme svobodnou vůli. Buď si udělat vlastní názor, nebo jen papouškovat cizí.

   A pomluva? To jste se již opravdu nechal unést příliš daleko. Má recenze je můj názor, podložený desítkami let zkušeností a tvrdé práce. Stačí mi v krajním případě i několik hodin, abych věděl, zda je systém dobrý, nebo se jen veze a snaží se chyby kamuflovat marketingem. Ono totiž záleží, zda trávíte dny v nějakém zaměstnání a fotografii se věnujete jen příležitostně, nebo neděláte nic jiného a fotografie je váš život, což je můj případ.

   Dejte si tedy příště pozor na to, komu a co píšete. Ono se pak snadno stane, že ten příspěvek o vás řekne trochu více a poněkud něco jiného, než jste ve skutečnosti chtěl.

   A co se týče mých stránek, jděte jinam. Článků, jakých se dožadujete, je plný internet.

 1. 20. ledna 2018 - 00:00
 2. Tomáš Matejov

 3. Nový design stránek je moc hezký a hlavně je to přehlednější. Zajímavá tvorba. Mám takové "nutkání" si některé záběry znova a znova prohlížet a nad nimi přemýšlet. A člověk tam nachází stále něco nového. Je to zajímavé a svým způsobem obdivuhodné. Děkuji a budu rád, když budete ještě dlouho ve své práci pokračovat. Tom

  1. 20. ledna 2018 - 20:42Odpovědět
  2. Martin Mojžíš

  3. Dobrý den, děkuji za milá slova. Velmi mne těší, že jste ve fotografiích nalezl i ta poněkud skrytá, jen vnímavému diváku patrná sdělení. A děkuji rovněž za ocenění stránek. Pracuji stále a budu, dokud to jen trochu půjde. Mějte se dobře a přijďte zase.

 1. 5. ledna 2018 - 02:13
 2. Brácha

 3. Tvoje nový stránky jsou skvělý!

  1. 5. ledna 2018 - 15:50Odpovědět
  2. Martin Mojžíš

  3. Ahoj, děkuji moc.