Martin Mojžíš / atelier umělecké fotografie a grafiky.
Nikon D600.

NIKON D600:

SKVĚLÝ FOTOAPARÁT K D3X.

13. srpna 2012.
Plánoval jsem delší článek o Nikonu D3x, ale obávám se, že jej v dohledné době nenapíši. Nemohu totiž na D3x najít jediný zápor a tak bych vytvořil nejspíše něco jako parafrázi katalogů Nikonu, což by asi nikdo nečetl.

Jednu malou nevýhodu však tento fotoaparát přece jen má. Tedy, spíše vlastnost. Budí pozornost (velkou) a na některých místech mám o něj občas i obavy. Volnou tvorbu fotografuji většinou sám a opuštěná místa jsou nevyčerpatelnou studnicí fotografické inspirace. Jenže nejen fotografové mají rádi zapadlé končiny, kam se běžný občan bojí vkročit. O sebe se nijak zvlášť nebojím, ale fotoaparát při tom může přijít velmi snadno k úhoně. A protože ho mám opravdu velmi rád a navíc mě i živí, tak na některých místech prostě nefotografuji. Nyní by se to ale mohlo změnit.

Pravděpodobně již letos na podzim by měl Nikon představit novou zrcadlovku D600 se snímačem typu FX, tedy o velikosti kinofilmového políčka. Má jít o levný model, který nebude mít některé výhody profesionálních těl, ale to hlavní ano:


... a bez tohoto bych se i obešel, ale je to příjemné:


Když hovořím o levném modelu, mělo by jít o dosud nejlevnější zrcadlovku se snímačem o velikosti kinofilmového políčka. Cena by se, dle předběžných odhadů, měla pohybovat mezi 30 - 37 000 korun včetně daně! Pokud se tyto odhady potvrdí, klesnou velmi rychle nejen ceny použitých D700, které se zatím stále drží na 30 - 40 000 korun, ale také Canonu 5D MII a zřejmě i 5D MIII. Zkrátka dobrá zpráva pro všechny, kteří chtějí používat své kinofilmové objektivy v původních ohniskových vzdálenostech a ceny FX, resp. FF zrcadlovek, jim stále přišly příliš vysoké. Shodou okolností se nedávno objevily pověsti o novém Canonu s podobnými parametry, ale jen 22 Mpx snímačem, 19 zaostřovacími body a mírně vyšší cenou. Je to logické, jinak by ztráty Canonu způsobené odlivem zákazníků k Nikonu byly velmi vysoké.

Novou D600 budu nosit u sebe stále, proto na něm bude buď starší 50/1.8D (nová už se nedá sehnat, musím najít nějakou pěknou použitou), nebo některý z objektivů s proměnnou ohniskovou vzdáleností, které jinak nepoužívám. Nabízí se dvě možnosti:


AF-S NIKKOR 24-85mm f/3.5-4.5G ED VR.

AF-S NIKKOR 24 - 85 mm f/3.5-4.5G ED VR.
AF-S NIKKOR 24-120mm f/4G ED VR.

AF-S NIKKOR 24 - 120 mm f/4G ED VR.Samozřejmě, všechny tyto přípravy směřují k novým fotografiím do ►Deníků a také dokumentaci nových míst pro fotografování ►Jiných krajin. ►Deníky plánuji do budoucna tisknout jen do formátu 70 x 50 cm, proto je možné použít s D600 i méně kvalitní optiku. Není to kompromis samoúčelný, umožní mi celodenní chození bez větší únavy a návštěvy míst, kam bych D3x prostě nevzal. Ta bude oproti tomu fotografovat veškeré zakázky a samozřejmě ►Jiné krajiny. Tam se ale jedná o předem pečlivě zvolená místa, kam jezdím stále a stále, dokud tam není to pravé světlo a atmosféra.

© Martin Mojžíš, 2012.
Fotografie: © Nikon Press International.

►Na začátek článku.
►Přehled všech článků.
►Úvodní stránka.
►Mapa stránek.