Martin Mojžíš / atelier umělecké fotografie a grafiky.

NIKON VERSUS CANON II.

ODPOVĚDI NA OTÁZKY A ÚTOKY.

Ladislav Kamarád o sobě tvrdí, že se problematikou digitální fotografie hluboce zabývá už od dob jejího vzniku :))
Pro odpověď není třeba chodit daleko. Stačí se podívat na jedno astronomické fórum, kde se problematika AA filtru probírá. LK zde mj. píše: "... Jinak s tím LP filtrem opatrně - mohlo by pak docházet k moaré při pozemním focení (u hvězd a DS objektů toto příliš nehrozí). Taky mám ten dojem že ten "1. LP filtr" se správně u EOS 5ky mk2 nazývá AA (AntiAliasing) filtr a někteří ho doporučují vyndat i pro obecnou fotografii. Ale taky jsem zachytil celkem seriózní test 5ky s a bez tohoto AA filtru s výsledkem že bez filtru je sice subjektivní ostrost vyšší ale je způsobena pouze aliasingovými artefakty na kontrastních hranách, přičemž skutečná rozlišovací schopnost byla ale reálně nižší! Je to nakonec logické."

Posuďte sami, jak to vlastně je s tou hloubkou zabývání se :) Princip a funkci AA filtru vysvětluji dole v tomto článku, takže i ti, kdo se zatím touto problematikou nezabývali, pochopí.

Dále k návštěvní knize LK - i když její majitel o sobě prohlašuje, jak je na marketing netalentovaný, tato kniha je dobrým příkladem promyšlené mediální manipulace. Všechny příspěvky jsou předem schvalovány a ty nehodící se autorovi do krámu se jednoduše neobjeví. A naopak, některé třeba i vzniknou samy, kdo ví :) Takže pokud vás tam například někdo urazí nebo jinak poškodí vaše dobré jméno, nemáte možnost jakékoli reakce nebo obrany (samozřejmě jsem chtěl reagovat nejprve přímo v knize, nicméně nelze, i na e-mailové urgence se LK tváří, že má hlavu hluboko v písku :) No, pro mě je to normální zbabělost a každý ať si o tom udělá obrázek sám.

Závěrem ještě uvádím vzkaz, který jsem se pokusil poté do knihy vložit, ale LK jej nezveřejnil: Opravdu jste mě pobavil. Můj příspěvek i článek zmiňují pouze finální, marketingový dopad celé problematiky, o technické stránce věci, s kterou jsem detailně obeznámen, se nerozepisuji, neboť vše podstatné lze snadno najít např. na Wiki. Stylistika článku i příspěvku má čtenáře především pobavit a celou věc odlehčit. MM

Příspěvkem s nadpisem Petr se vůbec nebudu zabývat, další srabárna. Taková, že když jsem mu odepsal (vložit odpověď přímo mi LK opět neumožnil:), mail se mi vrátil ze serveru s tím, že taková adresa neexistuje. Buď to psal LK sám, nebo se dotyčný tak bál, že mu odpovím tak, jak si zaslouží ... kdo ví. Příspěvek již totiž obsahoval nadávky a útoky na moji osobu. K smíchu :))

Další "perly":))
1. Ruční výběr objektivu podle displeje na fotoaparátu dle pisatele přispěvku nelze, navíc jsem prý na základě takto vybraného objektivu zjistil, že celý fotoaparát je špatný.

Rád bych pisatele ujistil, že na displeji např. Nikonu D100 nebo Canonu 300D by to opravdu nešlo. Naopak s dnešními 3" displeji VGA (3.2", 1.15 Mpix u stěn PhaseOne IQ) to není naprosto žádný problém, pokud:
– nejste slepý
– máte povědomí o tom, co je to clona a jak se používá
– máte stativ
– víte, že náhled na displeji je jpg, i když fotografie ukládáte ve formátu raw.
Pokud si bude pisatel přát, vyberu mu takto jakýkoli objektiv. Se zárukou. Samozřejmě, že to bude drahé :)
K údajnému zjištění, že 5DMII je špatný - kdyby dotyčný ve škole dával pozor a uměl díky tomu mj. lépe číst, zjistil by, že v závěru článku píši: "V žádném případě však netvrdím, že je Canon EOS 5D Mark II špatný fotoaparát. Jen není vhodný pro dlouholetého majitele Nikonu, který má navíc velmi vysoké nároky na kvalitu zobrazení detailů. Tento článek navíc nechce být recenzí – jedná se pouze o souhrn subjektivních zkušeností profesionálního fotografa." A ujišťuji vás, milý pisateli, že pokud Canon přijde s tělem přes 30 Mp, které bude mít AA filtr aspoň na úrovni profesionálních Nikonů, AF aspoň ze 7D, inteligentní cenu a Nikon se stále bude tvářit, že je rok 2007, klidně si ho koupím ke své nikoní výbavě a nechám si ho na volnou tvorbu a zakázky, kde není potřeba vysoké ISO :))) Tak.

2. Další pisatel uvádí, že mu "porovnání kresby přijde podivné a aa filtr je již hodně tenký led."
Ten tenký led mě dostal - hu, tady už jde o život!!! Bubááák!! Za komínem!!! :)))
Co se týče ukázek, doplním ještě nějaké časem do původního článku, snad již budou pochopitelnější. Ohledně toho ledu tady mám odkaz na článek, který vyšel na známém serveru Luminous Landscape v testu 5D Mark II, kapitola Resolution. Profesionální fotograf divoké přírody Nick Devlin jej testoval velmi příhodně na ledě (snad ne tenkém) na Aljašce a mj. píše: "... But even then, I can't help but feeling that a very aggressive anti-aliasing filter is at work. While the 5DII produced beautiful files, they lack the "bite" in the fine detail that a perfectly exposed Phase One files shows. ..."
Celý článek naleznete ►zde.

3. pisatel zažil toto: "- porovnávání koleček je duševní porucha." Lidi, myslete :) Já se u toho tak bavil, psal jsem to s nadsázkou a opravdu by mě ve snu nenapadlo, že si to někdo vezme osobně a začne mě pro to urážet. Navíc, kdyby byl pisatel profesionál a držel fotoaparát v ruce někdy i 20 hodin denně, pak by se zabýval nejen kolečky, ale i strukturou potahové gumy a texturou na kovových částech :))

4tý pisatel si určil ortel sám, protože problematika Bayerovy masky je mezi fotografy již dostatečně známa ("ty kecy o bayerove masce a jejim vlivu na kresbu mě vážně dostaly")
Uživateli s touto úrovní znalostí nedoporučuji účastnit se "vysoce odborných a sofistikovaných" diskuzí - jak ostatně dokazují výše uvedené příspěvky autorů 1 – 3 :)) Spíše bych doporučoval něco rodinného, přátelského, třeba digineff, kapitolu "Jak se náš vesele cvakající digitál vlastně zapíná, čudliky budliky?" číst nejprve a pak postupně, pomalu, rozložit do několika let. Nepřetěžovat. A je to taky o pejskách a to je dobře.

5. Tento pisatel se pustil mimo jiné také do mých fotografií (konečně někdo!). Prý docela ujdou, ale v postprodukci z nich údajně "dělám omalovánky".
Vážený, omalovánky jsou černobílé obrázky, které nemají vyplněné plochy, aby se děti naučily vládnout pastelkou a trochu toho barvocitu pro ty talentovanější. Tyto obrázky jsem po přečtění vašeho příspěvku na svých stránkách trochu hledal, ale marně - všechny již vybarvené jsou, byť někdy jen stupni šedi :(( Pak mě napadlo, že vám možná vadí, že moje fotografie nejsou přesným a věrným zobrazením skutečnosti ... ano, přiznávám ... měním barevnost u svých fotografií. A také tonalitu, výřezy, gradaci ... víte, že již déle než století není fotograf jen dokumentarista? Může jít i o svébytného tvůrce, umělce (a že se mohli malíři zbláznit, aby tomu tak nebylo), který může jakýmkoli způsobem manipulovat se svým dílem... U nás to prosadila hlavně Anna Fárová ... nic? Je to možná pro vás děsivé zjištění, ale jsou i jiní fotografové, než kteří fotografují pro Blesk, Playboy a někde na stadionu ... :))

Tolik zábavná četba Nad dopisy diváků. Následující část bude již jen suchá, strohá a odborná. Pro účely tohoto článku se zabývám pouze obrazem, problémy s aliasingem se vyskytují všude, kde se spojitý signál převádí na diskrétní (digitální).

Co je to antialiasingový filtr (AA filter, blur filter, Low-Pass filter - všechna označení znamenají totéž) a k čemu slouží?
Při převzorkovávání analogového signálu na digitální, pokud se v původním spojitém signálu vyskytuje frekvence vyšší než je polovina vzorkovací frekvence (tzv. Nyquistova frekvence), dojde ke zkreslení signálu díky jevu nazývajícímu se aliasing (falšování). Proto musí počet bodů snímače fotoaparátu na délkovou jednotku být minimálně dvojnásobkem maximálního počtu čar, které budou na tutéž délkovou jednotku promítnuty objektivem. Pokud toto není dodrženo, dochází k aliasingu, který se projevuje barevným moiré (nepravidelné barevné obrazce v postižené části obrazu).

Abychom se vzniku moiré vyhnuli, umísťuje se před snímač AA filtr, jehož účelem je odfiltrovat frekvence vyšší, než odpovídají Nyquistově theorému. Filtr je zpravidla dvouvrstvý, z lithium-niobátové sloučeniny s tzv. dvojlomným účinkem: každý optický bod se po průchodu tímto filtrem rozdělí do shluku čtyř bodů. Tím dochází samozřejmě k výraznému snížení ostrosti, přičemž jemné detaily ze snímku naprosto zmizí. Výrobci se snaží hledat kompromis mezi tímto rozmazáváním a zabráněním vzniku moiré. U vícesnímačových systémů (Foveon, 3-CCD apod.) ke vzniku moiré zpravidla nedochází a proto se zde AA filtr většinou nepoužívá.
Nyní si připomeňme princip Bayerovy masky, tj. před barvoslepý snímač se umístí barevný filtr, polovina pixelů nyní snímá zelenou barvu, na niž je lidské oko nejcitlivější, a zbylou polovinu si mezi sebou rozdělí červená a modrá. Abychom na výstupu dostali obraz, skládající se z téměř shodného množství pixelů, jako má snímač barvoslepý, je nutné zbývající pixely matematicky dopočítat = vymyslet :)

Pokud si nyní uvědomíme, že snímače, běžně používané ve fotoaparátech, spojují v sobě tyto oba, pro obraz zcela likvidační faktory, je snad už nyní každému jasné, o co by naše fotografie byly po technické stránce kvalitnější, kdyby výrobci pro digitální fotoaparáty nepřevzali z videokamer snímač s Bayerovou maskou, nebo jej aspoň po tom, co si dost nahrabali, opustili, a velké firmy, tj. Nikon, Canon, Sony, Kodak a Dalsa se místo toho pustili do výroby 3-CCD (ten Sony vyrábí, ale jen pro kamery) nebo Foveon snímačů. Osamělost Sigmy v tomto počínání a její SD-1 se zcela nesmyslnou cenou působí v těchto souvislostech sice odvážně, ale poněkud marně.

© Martin Mojžíš, 2011.

►Na začátek článku.
►Přehled všech článků.
►Úvodní stránka.
►Mapa stránek.